Zimák

Nedávný páteční večer jsem měl možnost si otevřeně popovídat s mladými „hokejkami“, a to přestože náš rozhovor začal dost defenzivní větou: „Pane Pešku, vím, že nemáte rád hokejisty!“ Tento výrok mě zaujal, a tak jsem se nechal vystřídat v mariáši, který každý pátek hrajeme na Hamajdě a šel jsem zjistit, proč si mladé „hokejky“ myslí, že je nemám rád.

Během chvíle se mi potvrdilo, že tento názor vychází z předvolební fámy, že JIHOČEŠI 2012, potažmo já, jsem chtěl zavřít zimní stadion pro energetickou náročnost v době energetické krize.

Již poněkolikáté jsem vysvětloval, že to byl podpásový úder, nebo lépe předvolební trik politických soupeřů k získání bodů ve volební boji. Na toto téma jsem napsal i článek, který byl dne 9.9.2022 uveřejněn na portálu vimperk.eu pod názvem „Zimní stadion nezavřeme“. Jenže o něm nikdo z přítomných nic nevěděl a špatným věcem se věří snáz.

Rozhovor pokračoval a já jsem začal zjišťovat naivitu těchto sportovců ohledně další akce, a to zateplení pláště zimního stadionu. Z pohledu hokejistů je zateplení hotová věc, protože jim to město slíbilo. Jsem v politice už nějaký čas na to, abych věděl, co jsou předvolební sliby a co je realita. Proto jsem oslovil tajemníka města pana Ing. Tůmu, aby mi k „plánovanému“ zateplení zimáku sdělil několik aktuálních skutečností.

A tady je odpověď:

Město Vimperk zadalo v květnu 2022 zpracování projektové studie „Rekonstrukce zimního stadionu ve Vimperku“. Hlavním účelem této projektové studie bylo zhodnocení celkového stavu objektu stávajícího zimního stadionu, posouzení možnosti, podmínek a vhodnosti rekonstrukce a návrh optimálního rozsahu a jejího postupu s možností etapizace. Celá rekonstrukce může být rozdělena do menších řešených celků tak, aby bylo možno případně náklady rozdělit do několika etap a roků. Ve zpracované studii bylo doporučeno, aby projektová příprava, až do fáze vydání stavebního povolení, byla zadána pro celý rozsah rekonstrukce. Odhadované náklady na zpracování dokumentace do této fáze jsou cca 3 – 3,5 mil. Kč. V současné době probíhá diskuze k možnému rozsahu zadání projektové dokumentace.

A finance:

V roce 2024, viz schválený rozpočet, nejsou vyčleněny finanční prostředky na zpracování potřebné dokumentace. Toto bude otázkou nejdříve rozpočtu pro rok 2025.

Tak si to shrňme:

Tedy Rada města, protože na zastupitelstvu města tuto otázku nikdo neotevřel, už dva roky diskutuje, zda zadá zpracování projektové dokumentace, ale protože o peníze z rozpočtu města na dokumentaci nikdo nepožádal, tak to svědčí o jediném, že vedení města na „hokejky“ a celý zimák z vysoka kašle!

Jediná věc, která se na zimním stadionu udála z hlediska zateplení, bylo odizolování šaten hráčů, které se uskutečnilo za starostování pana Dvořáka a z hlediska úspory bylo vyměněno osvětlení za úsporné LED žárovky. Další plánovanou akcí byla výměna okem směrem k sídlišti, ve které současné vedení města nepokračovalo.

I hokejistům by po tomto sdělení mohlo být jasno, že jejich problém Radu města nezajímá a nic se s přípravou na zateplení zimáku neděje. Tato otázka přijde na řadu před volbami v roce 2026, kdy jim opět bude slibováno, že se zimní stadion zateplí, a to přijde ruku v ruce se strašením, že zlý Pešek chce zimák zase zavřít. A to vše pouze za získáním jejich hlasů!

Dále by hokejisté měli vědět, že město právě teď za projektovou přípravu na revitalizaci Steinbrenerových domů, o kterých drtivá většina občanů města ani neví, kde se ve Vimperku nachází, zaplatilo přes 18,5 milionů korun. Takže peníze jsou, ale vyčlenit 3 milion korun na slibovaný projekt zateplení zimáku se radním nechce. Je třeba zdůraznit, že připravenost projektu je nezbytná pro získání případné dotace na zateplení. To si město samozřejmě uvědomuje, ale jejich priority jsou nějak jinak nastavené! Nebo Vám oprava výše vyfocené ruiny přijde důležitější než zateplení zimního stadionu?

Je na samotných občanech města potažmo voličích, zvážit do budoucna priority města. Zateplit zimní stadion, kde se již po mnoho desetiletí „rodí“ noví a úspěšní sportovci a nachází zde vyžití mnoho spoluobčanů, anebo tvořit stohy papírů, které nikdy nebudou využity, protože město prostě nemá 300 milionů korun na realizaci tohoto megalomanského projektu, když tato částka představuje bezmála roční rozpočet města.

Aby byl vážený občan města úplně v obraze, tak město Vimperk k dnešnímu dni má aktuálně finanční rezervu ve výši 3 miliony korun, toť je vše, nedej Bůh, aby vznikla nějaká havárie. Všechny ty miliony určené na výstavbu bazénu (cca 150 milionů korun) se nějak rozkutálely.

Co dělá STAN a zbytek pětikoalice s ekonomikou a financemi v naší zemi, to kopíruje místní STAN paní starostky v našem městě. Pouze dluhy, nesmyslné a nerealizovatelné projekty, anebo předražené zakázky.

A smutná perlička nakonec. Samotné město v současnosti ani neví, co by do těchto domů mělo umístit, tak si nechává za 18,5 milionů korun poradit. I takto se také může zacházet s veřejnými financemi.

Tak zase někdy jindy,

Ing. Milan Pešek
zastupitel města