v soutěži 51 českých měst

Ministryně Jourová předala ve Španělském sále cenu městu Chrudim, bez zvláštního uznání neodjely ani Prachatice.

prachaticke hradby2

 

Ve Španělském sále Pražského hradu byla včera vyhlášena Chrudim jako Historické město roku 2013. Ceny předávala ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová spolu s ministrem kultury Danielem Hermanem a předsedkyní Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska Ivanou Popelovou.

 

Soutěže se v letošním roce zúčastnilo 51 měst z 270, která na svém území mají památkovou rezervaci nebo památkovou zónu. Slavnostní udílení cen se koná každoročně při příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel. Soutěž byla založena v roce 1994 a jejími zřizovateli jsou Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Ministerstvo kultury a Ministerstvo hospodářství, předchůdce Ministerstva pro místní rozvoj.

 

Vítězným Historickým městem roku 2013 se stala Chrudim, získala milion korun z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, pamětní grafický list ministryně pro místní rozvoj a skleněnou pamětní plastiku. Cenu ministryně pro místní rozvoj získala města Boskovice a městská část Praha 2. Zástupci obou si odnesli sto tisíc korun a pamětní grafický list ministryně.

 

Celostátní komise se rozhodla udělit nově Zvláštní uznání podepsané ministrem kultury, ministryní pro místní rozvoj a předsedkyní Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska třem soutěžícím, kteří v minulosti již titul Historické město získali a to za soustavnou vynikající péči o městskou památkovou rezervaci od udělení titulu do současnosti. Jsou to města – Kadaň, Kutná Hora a Prachatice. Cenu časopisu Moderní obec získalo město Bečov nad Teplou.

 

Se zájmem sleduji aktivitu českých a moravských měst. Těší mě, že se obnovují historická jádra, obnovené památky podporují jedinečný image měst, lákají cestovní ruch a probouzejí lokální patriotismus. Historická města a památky jsou unikátním rozvojovým potenciálem České republiky. Menší a střední města mají zároveň obrovský význam pro stabilitu krajů a oblastí. Pohánějí rozvoj, jakožto ohniska ekonomických aktivit a zároveň jsou spjata mnohostrannými vazbami s okolním venkovem, který je zdrojem jejich bohatství, a jemuž naopak slouží občanským vybavením, službami, zpracovatelskými kapacitami a obchodem pro místní produkci. Obnovená historická jádra měst poskytují překrásné prostředí pro bydlení, společenský život a kulturu, lákají turisty a přinášejí nemalé příjmy z cestovního ruchu do České republiky. Péčí o kulturní dědictví a komplexní regenerací center orgány měst přispívají ke kvalitě života v České kotlině. Za to patří Vám starostkám a starostům historických měst dík a uznání,“ řekla na Hradě ministryně Jourová.

-tz-

——————————-

Držiteli titulu Historické město roku z minulých ročníků jsou Jilemnice 2012, Uherské Hradiště 2011, Znojmo 2010, Beroun 2009, Šternberk 2008, Jindřichův Hradec 2007, Polná 2006, Česká Kamenice 2005, Františkovy Lázně 2004, Spálené Poříčí 2003, Prachatice 2002, Nový Jičín 2001, Litomyšl 2000, Kutná Hora 1999, Klášterec nad Ohří 1998, Kroměříž 1997, Třeboň 1996, Kadaň 1995 a Svitavy 1994.