Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Ne všechny nové cyklotrasy potěší...


  V nedávné době vzniklo v okolí Volar několik nových cyklostezek. Jednou z nich je nově vybudová trasa z Volar na Soumarský Most (č. 1055 a 125), která dále navazuje na stávající cyklostezky směrem na České Žleby (33), Stožec (1024) či kolem Lenory (33) na Strážný (1036). Cyklotrasa Volary - Soumarský Most je hojně využívaná jak obyvateli Volar, tak přijíždějícími turisty, kteří nešetří chválou. Trasa vede mimo hlavní komunikaci první třídy I/39, nádhernou přírodou. Původní značení z části vedené po hlavní silnici bylo zrušeno a z map odstraněno. Úsek Volary - Soumarský Most byl velmi nebezpečný a vyrazit tudy hlavně s dětmi byl doslova hazard se zdravím. To je však minulostí.

   

  Ve spolupráci s mapy.cz trasy již správně v mapách

  V okolí Volar ale byly vyznačeny i další trasy, které byly na serveru mapy.cz sice vyznačeny, ale značení bylo místy chybné (Blažejovice), některé úseky zcela chyběly (např. Mlynářovická myslivna - Mlynářovice - Krejčovice - Záblatí). Ve spolupráci s mapy.cz byla odeslána aktualizace tras č. 125 a č. 126 a k 5. srpnu 2020 jsou téměř všechny úseky v mapových podkladech aktuální (vyjma úseku Albrechtovice - Prachatice). To se ale zatím týká jen webových stránek, aktualizace map v telefonech proběhně v brzké době.

   

  Aby mohlo dojít k přesnému zobrazení v mapách, bylo potřeba napřed veškeré úseky projet na kole. Cyklotrasy č.125 (Prachatice - Křišťanovice - Volary - Soumarský Most) a č. 126 (Záblatí - Mlynářovice - Zbytiny - Arnoštov) nebyly nově vybudované, byly pouze vyznačeny příslušnými značkami a využívají stávající cesty bez jakékoliv úpravy povrchu. To má však svá úskalí a zásadní nedostatky...

   

  Trasa č. 125 Prachatice - Křišťanovice - Volary  - Soumarský Most místy prakticky nesjízdná a pro kolo nevhodná!

  Výše zmíněná trasa je alternativou trasy č. 1055, jak se dostat na kole z Prachatic do Volar. Ale nutno podotknout, že to špatnou alternativou. Proč? První úsek trasy z Prachatic do Perlovické zatáčky pod Libínským Sedlem je po stejné trase, zcela bezporoblémový. Zde se však trasy rozdělují. Číslo 125 pokračuje dále po naučné Zlaté stezce necelých 700 m po kamenité cestě, pohodlně sjízdné. Následuje sjezd z této cesty, kde je umístěna tabule, že následuje 1 km dlouhý úsek pro cyklisty nesjízdný, tudíž je potřeba kolo vést. Lesní cestu plnou kořenů střídá elektrický ohradník, kde nechybí cedule majitele pozemku, který vyhrožuje, že pokud nebude ohradník řádně zavřený a budou se turisté pohybovat mimo značenou cestu, znemožní průchod všem... Přes louku klesáme dolů k lesu, kde následuje další ohradník. Za ním cesta prochází korytem potoka, všude kořeny, kamení. Následuje přeskočení širšího potoka a potom celkem prudké stoupání lesem a později po jeho okraji na asfaltovou cestu u osady Albrechtovice. Úsek je dlouhý cca 1100 m, ale těžko si představit dítě s kolem nebo staršího cyklistu, jak vedle sebe vedou těžké elektrokolo a vyhýbají se ještě turistům. Tady nemá cyklotrasa co dělat, je to spíše ostuda. 

   

  Aby toho nebylo málo, čeká nás po příjemném přejezdu z Albrechovic do Křišťanovic další nepříjemné překvapení. Opět trasa vede za Křišťanovicemi úzkou a velmi špatně sjízdnou turistickou stezkou do prudčího kopce, kde následuje prudké a nebezpečné klesání zarostlou pěšinou, která se klikatí mezi stromy, navíc se projíždí bahnitým terénem. Pro 9 z 10 cyklistů nepřijatelný a nebezpečný terén. U vjezdu na hlavní silnici je značka upozorňující, že následujích 100 metrů máme absolvovat po rušné komunikaci pěšky... Naštěstí tím nepříjemné úseky končí a cyklotrasa pokračuje po málo využívané asfaltové komunikaci přes bývalé Cudrovice na Mlynářovickou myslivnu a dále do Volar a po nové cyklotrase na Soumarský Most.

   

  Dá se nebezpečným úsekům vyhnout?

  ANO, naštěstí dá. Stačí od Prachatic využít stávající cyklotrasu č. 1055 a na komunikaci Zbytiny - Blažejovice odbočit ve směru od Prachatic doprava do Blažejovic, kde se napojíme opět na č. 125 a pokračujeme bezpečně do Volar.

  Ten kdo vymýšlel trasu č. 125 v úseku Perlovická zatáčka - Blažejovice je buď trailový jezdec na kole nebo "necyklista". Já na kole jezdím rád a často, ale takovéto úseky jsou vhodné pro pěší turistiku, nikoliv pro cyklisty.

   

  Obtížně sjízdný úsek nově vyznačené cyklotrasy č. 125 v úseku Perlovická zatáčka - Blažejovice:

   

  Alternativní a bezpečná trasa v úseku Perlovická zatáčka - Libínské Sedlo - Blažejovice:

   

  (ir - Ivo Rolčík)

  Sdílet